Sorunsuz Müşteri İlişkileri Güçlü İşbirliği Getirir
Nildesk yardım masası yazılımını yakından inceleyin.
Platform ve Departman
Farklı platform ve departman taleplerini tek bir ekran dan kolaylıkla takibini yapabilirsiniz.
Filtreleme
Filtreleme mantığı ile istediğiniz talep kaydını departman, durum, personel gibi bir çok filtre ile kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.
Gelişmiş İstatistik
Gelişmiş istatistik alanları ile kişi,platform,saat bazlı yoğunluk tespit edilip,raporlama imkanı sunar.
Raporlama
Nildesk yöneticilerine, destek ekibi ve müşteri analiz raporu sunar.
Hızlı Erişim
Müşterileirnizin destek ekibine, destek ekibinizin müşterilere hızlı erişimi ile sorunsuz hizmet sağlayıcısı olabilirsiniz.
Puanlama Sistemi
Müşterileriniz verilen hizmeti değerlendirebilecek, sizlerde destek ekibinizde ki olumlu, olumsuz durumları kolaylıkla analiz edebileceksiniz.
Sorun ve sorularda hızlı geri dönüşler
Müşterilerinizin soru ve sorunlarında hızlı bir şekilde aksiyon alıp destek olabilmeniz şirket olarak, sizlerin güvenilirliğine katkı sağlayacaktır.
problem solving
Gelişmiş istatistikleri kullanıcı dostu arayüzü ile analiz etme
Yöneticilerin analizlerini kolaylıkla görüntüleyebileceği, kullanımı kolay bir ara yüz sunmaktadır. Müşteri bazlı raporlar ile olumlu, olumsuz süreç takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.
work efficiently
Personel bazlı performans analizi
Müşterileriniz geri dönüşlere istinaden personellerinizi oylayabilecek ve sizler personel analizini yapabileceksiniz.Personellerinizi tarih ve saat bazlı yoğunluk oranlarını raporlayabilirsiniz. Verimliliği artırmak için personel raporlarını inceleyip, durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.
problem solving
Kullanımı kolay bir destek platformu ile ekibinizi başarıya hazırlayın
Çalışanlarınızın kişiselleştirilmiş, hızlı yanıtlar verebilmesi için hazır şablonlar oluşturabilir. Üzerinde bulunan tüm konuları görüntüleyebilir ve filtre uygulayabilir.
work efficiently
×
Ücretsiz Denemek İçin Son Adım